Hall of Distinguished Berkeleyans Faculty Research Lectureship

Since 1912, the Academic Senate has annually selected a Faculty Research Lecturer who has been distinguished for scholarly research in his/her field of study. Beginning in 1973, two Lecturers were selected each year. Because of war conditions no selection was made in 1919. Names, departments, and lecture titles (when known) of Faculty Research Lecturers from 1913 to the present are listed below.


1913 -- William Wallace Campbell, Director, Lick Observatory and Astronomer, "Some Recent Studies of Our Stellar System"
1914 -- John Campbell Merriam, Paleontology and Historical Geology, "Extinct Faunas of the Mojave Desert: Their Significance in a Study of the Origin and Evolution of Life in America"
1915 -- Armin Otto Leuschner, Professor of Astronomy and Director, Students Observatory, "Recent Progress in the Study of Motions of Bodies in the Solar System"
1916 -- Frederick Parker Gay, Pathology, "The Contribution of Medical Science to Medical Art as Shown in the Study of Typhoid Fever"
1917 -- Herbert Eugene Bolton, History, "The Mission as a Frontier Institution in the Spanish-American Colonies"
1918 -- Rudolph Schevill, Spanish, "Cervantes and Spain's Golden Century of Letters"
1919 No lecturer appointed
1920 -- Gilbert Newton Lewis, Physical Chemistry, "Color and Molecular Structure"
1921 -- Charles Mills Gayley, English, "The English Poetry of The War"
1922 -- Charles Atwood Kofoid, Zoology, "Amoeba and Man"
1923 -- George Rapall Noyes, Slavic Languages, "Russian Literature and Russian Society"
1924 -- Carl Copping Plehn, Professor of Finance on the Flood Foundation, "The Progress of Economics During the Last Thirty-Five Years"
1925 -- Herbert McLean Evans, Anatomy, "Aims in Morphologic Study"
1926 -- Florian Cajori, History of Mathematics, "Mathematics in Modern Liberal Education"
1927 -- Andrew C. Lawson, Mineralogy and Geology, "The Valley of the Nile"
1928 -- Alfred Louis Kroeber, Professor of Anthropology and Director, Anthropological Museum, "Sub-Human Culture Beginnings"
1929 -- Samuel Jackson Holmes, Zoology, "The Biological Trend of the Negro"
1930 -- William Popper, Semitic Languages, "A Literary Problem in the Book of Isaiah"
1931 -- William Albert Setchell, Botany, "Coral Reefs"
1932 -- William Hammond Wright, Astronomer, Lick Observatory, "Viewing the Heavenly Bodies Through Colored Glasses"
1933 -- George Plimpton Adams, Mills Professor of Mental and Moral Philosophy and Civil Polity, "The Adequacy of Ideas"
1934 -- Willis Linn Jepson, Botany, "The Content and Origin of the Californian Flora: A Demonstration of Scientific Methods"
1935 -- Frederick John Teggart, Professor of Social Institutions, "Correlations in Historical Events"
1936 -- Joel H. Hildebrand, Chemistry, "Solutions"
1937 -- Karl Friedrich Meyer, Professor of Bacteriology and Director, George Williams Hooper Foundation for Medical Research, "Why Epidemics?"
1938 -- Ernest Orlando Lawrence, Professor of Physics and Director, Radiation Laboratory, "Atoms, New and Old"
1939 -- Henry Frederick Lutz, Professor of Egyptology and Assyriology and Associate Curator, Anthropological Museum, "The Concept of Change in the Life and Thought of the Babylonians"
1940 -- George Davis Louderback, Geology, "Recent Geologic Events and the Transformation of Our Landscape"
1941 -- Ivan Mortimer Linforth, Greek, "The Greeks and Their Gods"
1942 -- Dennis Robert Hoagland, Plant Nutrition, "Inorganic Nutrients and Plant Growth"
1943 -- Robert Joseph Kerner, Sather Professor of History, "The Russian Adventure: Perspectives and Realities"
1944 -- Ernest Brown Babcock, Professor of Genetics and Geneticist, Experiment Station, "New Light on Evolution from Research on the Genus Crepis"
1945 -- John Strong Perry Tatlock, English, "Common Fallacies about the Middles Ages"
1946 -- Raymond Thayer Birge, Physics, "Some Contributions of Spectroscopy to the Structure of Molecules and to the Values of Atomic Constants"
1947 -- Edward Chace Tolman, Psychology, "Cognitive Maps in Rats and Men"
1948 -- William Francis Giauque, Chemistry, "Low Temperature Research"
1949 -- Robert H. Lowie, Anthropology, "Some Problems in Geographical Distribution"
1950 -- Griffith Conrad Evans, Mathematics, "Intuition, Observation, Discovery in Mathematics"
1951 -- Agnes Fay Morgan, Professor of Home Economics and Biochemist, Experiment Station, "The Case for Nutrition"
1952 -- Stuart Daggett, Professor of Transportation on the Flood Foundation, "Transportation"
1953 -- Wendell Mitchell Latimer, Chemistry, "Prediction and Speculation in Chemistry"
1954 -- Roy Elwood Clausen, Genetics, "Cultivated Plants"
1955 -- Edwin Mattison McMillan, Professor of Physics and Associate Director, Lawrence Radiation Laboratory, "Nuclear Physics"
1956 -- Murray Barnson Emeneau, Sanskrit and General Linguistics, "Oral Poets of South India -- The Todas"
1957 -- Melvin Calvin, Chemistry, "Following the Trail of Light"
1958 -- Stephen Coburn Pepper, Mills Professor of Intellectual and Moral Philosophy and Civil Polity, "The Dynamics of Value"
1959 -- Glenn Theodore Seaborg, Chancellor at Berkeley, Professor of Chemistry and Associate Director, Lawrence Radiation Laboratory, "The Man-made Chemical Elements"
1960 -- Emilio G. Segre, Physics, "From Atoms to Anti-Protons"
1961 -- Bertrand Harris Bronson, English, "The Melodic Analysis of Folk Song"
1962 -- Luis W. Alvarez, Physics, "Adventures in Nuclear Physics"
1963 -- Alfred Tarski, Mathematics, "Truth and Proof"
1964 -- Curt Stern, Zoology and Genetics, "Curious Creatures: Mosaics in Beast and Man"
1965 -- Mary Rosamond Haas, Linguistics, "The Prehistory of Languages"
1966 -- Leo Brewer, Chemistry, "A Broad University Education Leads to Astrochemistry"
1967 -- Yuen Ren Chen, Oriental Languages and Literature, "Dimensions of Fidelity in Translation"
1968 -- Heinz L. Fraenkel-Conrat, Molecular Biology, "Viruses as Research Tools in Molecular Biology"
1969 -- Kingsley Davis, Sociology, "The Changing Demography of World Urbanization"
1970 -- Francis J. Turner, Geology, "Geologic Imprint of an Ancient Mountain-Building Episode in New Zealand."
1971 -- David Blackwell, Statistics
1972 -- Horace A. Barker, Biochemistry, "The Vitamin B12 Coenzyme Story"
1973 -- Walter A. Horn, History of Art
1973 -- Earl R. Parker, Materials Science and Engineering
1974 -- Daniel Mazia, Zoology, "The Life of the Cell"
1974 -- John H. Reynolds, Physics, "Telling the Aeons of Forgotten Time"
1975 -- William J. Bouwsma, History, "Anxiety and the Formation of Early Modern Culture"
1975 -- George C. Pimentel, Chemistry
1976 -- Josephine Miles, English, "Values in Language; or, Where Have Goodness, Truth, and Beauty Gone?"
1976 -- John Verhoogan, Geology and Geophysics, "Revolutions in the Earth"
1977 -- Frank A. Beach, Psychology, "Adventures in Behavioral Endocrinology, an Emerging Discipline"
1978 -- Joseph Kerman, Music, "William Byrd and the Catholics"
1978 -- Shiing-Shen Chern, Mathematics, "From Triangles to Manifolds"
1979 -- Erwin L. Hahn, Physics, "The Ebb and Flow of Atomic Chaos"
1979 -- J. Desmond Clark, "Tools and Ourselves: An African Legacy?"
1980 -- Czeslaw Milosz, Slavic Languages and Literature, "On Ignorance, Learned and Literary"
1980 -- Daniel E. Koshland, Jr., Biochemistry, "Biochemistry and Behavior"
1981 -- Henry F. May, History, "The Religion of the Republic"
1981 -- John M. Prausnitz, Chemical Engineering, "Disorder and Imagination: Mixtures, Entropy and Chemical Technology"
1982 -- James Cahill, History of Art, "Quickness and Spontaneity in Chinese Painting: The Rise and Decline of the Ideal"
1983 -- Elizabeth Colson, Anthropology, "The Reording of Experience: Anthropological Involvement with Time."
1983 -- Russell L. DeValois, Psychology
1984 -- Edward Schafer, Oriental Languages, "Cosmic Metaphors: The Poetry of Space"
1984 -- Stephen Smale, Mathematics and Economics
1985 -- Bruce N. Ames, Biochemistry
1985 -- Gerard Debreu, Economics and Mathematics
1986 -- Charles H. Townes, Physics
1986 -- Jonas A. Barish, English
1987 -- John R. Searle, Philosophy
1987 -- H. Bolton Seed, Civil Engineering
1988 -- Robert Brentano, History
1988 -- Howard A. Bern, Zoology
1989 -- Harold S. Johnston, Chemistry
1990 -- Yakov Malkiel, Linguistics
1990 -- Allan C. Wilson, Biochemistry and Molecular Biophysics
1991 -- Paul L. Richards, Physics
1991 -- Andrew W. Imbrie, Music
1992 -- Frederick C. Crew, English
1992 -- Doris H. Calloway, Nutritional Sciences
1993 -- Yuan T. Lee, Chemistry
1994 -- Sanford H. Kadish, Law
1994 -- Howard K. Schachman, Molecular and Cell Biology
1994 -- Susan Ervin-Tripp, Psychology
1995 -- Gene Brucker, History
1995 -- Manuel Blum, Electrical Engineering and Computer Science
1996 -- Alexander Pines, Chemistry
1996 -- Stephen Greenblatt, English
1997 -- Ernst B. Haas, Political Science
1997 -- Marvin L. Cohen, Physics, "Predicting New Materials: Alchemy with Computers"
1998 -- John Casida, Environmental Science, Policy, and Management, "Safe Pesticides: Mission Impossible"
1998 -- Robert Alter, Comparative Literature, "Joyce's `Ulysses' and the Common Reader"
1999 -- Robert Middlekauff, History, "Democracy in America Before Tocqueville"
1999 -- Randy Schekman, Molecular and Cell Biology, "Budding Yeast and the Brain"
1999 -- Anthony Long, Classics
1999 -- Alexander Chorin, Math
2000 -- Richard Taruskin, Music
2000 -- Frank Shu, Astronomy
2001 -- T.J. Clark, History of Art
2001 -- Robert Tjian, Molecular and Cell Biology
2002 -- Nancy Sheper-Hughes, Anthropology
2002 -- Gabor Somorjai, Chemistry
2003 -- Erich Gruen, History/Classiscs
2003 -- David Wake, Integrative Biology
2004 -- Judith Butler, Rhetoric/Comparative Literature/Women's Studies
2004 -- John Clarke, Physics
2005 -- Nicholas Cozzarelli, Molecular & Cell Biology
2005 -- Barry Stroud, Philosophy
2006 -- Martin Jay, History
2006 -- Vaughn Jones, Mathematics
2007 -- Jean Frechét, Chemistry
2007 -- Daniel Boyarin, Near Eastern Studies

| history | tour | hall | traditions | sources ||| home | search | question? | about |
a project of The Bancroft Library